chist ovarian

Afectiuni uterine

Postata de The Scarlet Letter cu 12 ani in urma.

Buna seara !
Am o mare nelamurire : am fost astazi la un control ginecologic in care dna. doctor mi-a spus ca la palpare , mi s-a eclatat un chist ovarian. Reactie dumneaei a fost senina: "Uite, tocmai acum am simtit un chist care s-a spart !" Am facut ecograf, mi-a zis ca se vede lichid si mi-a spus ca a fost un chist cu membrana mai subtire si ca e bine ca s-a spart. Totusi, eu am citit astazi pe net ca un chist ovarian eclatat cere tratament imediat , chiar operatie. Sunt f. speriata. Dna doctor nu mi-a prescris decat niste antiinflamatoare. Va rog sa ma ajutati cu o parere, un sfat. Va multumesc !

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Chistul ovarian reprezinta o formatiune cu pereti subtiri, plin cu lichid limpede,ce apare in procesul normal de producere a ovulelor (foliculul matur) sau dupa ce ovulul a fost eliberat. In acest caz, chistul ovarian se inchide singur si se umple cu lichid. Acesta se numeste un chist luteal. Un chist ovarian va fi supravegheat ecografic la 3 luni, pentru modifcarile in dimensiuni. Tratamentul chirrugical se indica doar incazul chisturilor de dimensiuni mari, peste 5 cm.
Ar fi bine de urmat tratamentul indicat de medic.

dany

acum 11 ani

azi am fost la dr si mi-a spus k am un chist ovarian cat un ou de gaina si ca mi la spart prin control ginecologic este bine,eu stiam k lichidul din chist este veninos,va rog spuneti-mi este buna metoda aplicata de dr sa sparga chistu in mine?

Andreea

acum 8 ani

Am facut ecograf si mi sa spus ca am lame cu lichid la un oval,oare din cauza asta nu am ramas gravid? Mi sa dat tratament ,se poate trata aceasta problema.

Andreea

acum 8 ani

Ce trebuie sa fac sa ma tratez cat mai repede, de lame cu lichid la ovalul drept.imi doresc cu nerabdare un copi,am avut tratament si lam terminat

Damian veronica

acum 8 ani

Buna ziua ....ma numesc iulia ,am 28 de ani si as dorii sa stiu si eu chiar nimic nu exista ptr chist ovarian?eu anul acesta am facut operatie prin laparoscopic ptr un chist ovarul drept de 12cm.dupa 4 luni tot in acelasi loc pe ovarul drept am chist de 8 cm a crescut foarte repede ,eu nu mai inteleg cum se poate asa cva sa te operezi si tot in acelasi loc iti apare la fel????? in timp f scurt a ajuns gigant de 8cm.in 4 luni.ce ar trebui sa fac ???sunt terminata ptr k nu scap deloc de taieruri 😭vreau sa fiu sanatoasa ......am luat si anticonceptionale nimic.....am tinut regim nimic.......nu exista chiar nimic?am zis k sa scot tot dar nu se baga nimeni pe mne k sunt tanara ....ce sa fac???????

Utilizator11547650068

acum un an

Bună! Ce ai rezolvat cu chistul? Sunt tare necajita și eu .La parascopic ai operat cel de 12 cm ?

Damian veronica

acum 8 ani

Buna ziua ....ma numesc iulia ,am 28 de ani si as dorii sa stiu si eu chiar nimic nu exista ptr chist ovarian?eu anul acesta am facut operatie prin laparoscopic ptr un chist ovarul drept de 12cm.dupa 4 luni tot in acelasi loc pe ovarul drept am chist de 8 cm a crescut foarte repede ,eu nu mai inteleg cum se poate asa cva sa te operezi si tot in acelasi loc iti apare la fel????? in timp f scurt a ajuns gigant de 8cm.in 4 luni.ce ar trebui sa fac ???sunt terminata ptr k nu scap deloc de taieruri 😭vreau sa fiu sanatoasa ......am luat si anticonceptionale nimic.....am tinut regim nimic.......nu exista chiar nimic?am zis k sa scot tot dar nu se baga nimeni pe mne k sunt tanara ....ce sa fac???????