CERCLAJUL UTERIN

Afectiuni uterine

Postata de Cristian25586675 cu 15 ani in urma.

sper ca e cineva sa imi scoata din cap obsesia pe care o am in acest moment . Am un ingeras de 4 anisori si ma gandesc sa raman din nou insarcinata dar gandul ca va trebui din nou sa ma supun unui cerclaj uterin ma ingrozeste . Am pierdut o sarcina la 6 luni iar la urmatoarea am avut cerclaj uterin. Din pacate mi s-a spus ca si urmatoarea va trebui sa fie la fel cu cerclaj ba chiar mai mult ca perioada de sarcina va fi mai scurta deci copilul se va naste prematur. Deci daca eu pe ingerasul meu l-am nascut la 7 luni urmatorul la cate luni il voi naste? ce trebuie sa fac si ce nu trebuie sa fac ca totul sa decurga bine si ca puiutul meu sa fie sanatos si sa se nasca la termen?
e o regula care spune ca si urmatoarea sarcina necesita cerclaj?
si de ce mi s-a spus ca , colul uterin va rezista si mai putin.?????? nu exista nici un tratament inainte ce trebuie sa fac sa nu imi las singur puiutu care ma intreaba aproape in fiecare zi cand vine "surioara". Va multumesc frumos

Raspunsuri (2)

andrei178

acum 15 ani

Sigur e obsesie, deci daca iti va explica cineva rational ca nu se bazeaza 100% pe ceva real, poate ai sa te vindeci de ea:)). In primul rand, felicitari pentru ingerasul tau pe care il ai deja! Si apoi daca vrei sa-i daruiesti o surioara lu bebe trebuie ca mamica sa stie ca cerclajul ajuta la mentinerea optima a sarcinii!! Nu te mai gandi negativ, ci pozitiv! Uite, mama mea a pierdut, exact ca tine, prima sarcina la 6 luni, apoi a avut 3(!) sarcini mentinute cu cerclaj, pana la aproape noua luni fiecare! Si asta a fost acum mai bine de 30 de ani, cu atat mai mult in prezent, asistata de un ginecolog/obstetrician bun, poti duce o sarcina pana inspre termen. Deci, cand decizi tu, fa un bebe minunat, de care sa va bucurati cu totii! Multa sanatate si auzim de bine!

Utilizator21531313534

acum 5 ani

Buna ziua ,

Aceeasi problema am avut si eu, mie mi-a recomandat doctorul sa comand un Pesar Cerclaj si am scapat de problema.
Am dus sarcina la bun sfarsit si acum totul este in regula. Doctorul m-a indrumat catre adresa_web_filtrata , de asemenea mi-a recomandat marimea potrivita... asa ca nu mai stati pe ganduri cand e vorba de sanatatea dvs/copilului dvs!!!
Puteti gasii de asemenea la o cautare pe google Pesare Cerclaj sau Medical Solutions Store - Pesare

O zii frumoasa