Ce înseamnă vezica urinara cu pereți ingrosati moderat iodofili??

Afectiuni uterine

Postata de Dana voicila cu 7 luni in urma.

In urma unei investigații Ct mi a fost semnalată aceasta problema

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Vezica urinara cu pereti ingrosati moderat iodofili indica o crestere a grosimii peretilor vezicii urinare in timpul scanarii CT. Termenul "iodofil" se refera la substantele care absorb iodul prezent in agentul de contrast utilizat in timpul scanarii CT. Aceasta absorbtie de iod poate indica prezenta inflamatiei, a unui proces tumoral sau a altor afectiuni in vezica urinara.

Cu toate acestea, diagnosticul final si semnificatia clinica trebuie discutate cu medicul specialist care a solicitat investigatia pentru o interpretare mai precisa si pentru a determina daca sunt necesare alte investigatii sau consultatii suplimentare.

Va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/tot-ce-trebuie-stiut-despre-polipii-vezicii-urinare_17323