Ce înseamnă diagnosticul de mai jos ce pot avea ?

Afectiuni uterine

Postata de Utilizator11696505265 cu 6 luni in urma.

Buna ziua eu am făcut un Babeș Papanicolau și medicul care trebuia să mă vadă era foarte aglomerat și nu a putut să-mi interpreteze rezultatul ... diagnosticul este PMN +++inflamație granulocitara intensa

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Diagnosticul de inflamatie granulocitara intensa cu PMN +++ indica prezenta unei infectii sau inflamatii severe in zona examinata prin testul Babes Papanicolau. PMN se refera la polimorfonucleare, care sunt un tip de celule din sange responsabile de apararea organismului impotriva infectiilor.

Aceasta descoperire poate indica prezenta unei infectii sau inflamatii severe in colul uterin sau in alte zone examinate in cadrul testului. In astfel de cazuri, poate fi necesara efectuarea unor teste suplimentare pentru a determina natura si cauzele acestei inflamatii intense si pentru a stabili tratamentul adecvat.

Este important sa discutati cu medicul pentru a obtine o interpretare precisa a rezultatelor si pentru a evalua urmatorii pasi in gestionarea acestei situatii: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-papanicolau-anormal-sau-patologic_8731

Utilizator11696505265

acum 6 luni

Va mulțumesc mult