ce ma sfatuiti?

Afectiuni uterine

Postata de rodicaC cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 47ani si in 2008 m-am operat de un fibron gigant de 1kg100g.M-am simtit foarte rau dupa operatie in sensul ca nu aveam echilibru,nu puteam vorbi decat f.putin pentru ca oboseam repede .Am luat tratament sturogen.celebrexin-neurologic,dupa 8 luni am inceput sa ma simt ceva mai bine.Dupa 6saptamani de la interventie mi s-a infectat operatia.Mi s-a facut o incizie si abia la 5luni s-a inchis.Acum, dupa aproape 4ani am simtit o intaritura la inceput mai mica,acum e cat un ou de pasare in aceeasi zona..Medicul spune ca e din cauza unui fir de ata care s-a infectat si mi-a prescrisZINNAT 500mg comprimate filmate pentu 7zile.Daca nu se resoarbe necesita interventie chirgicala ?????s-au ce ma sfatuiti tinand cont de ceea ce am suferit eu dupa operatie-s-a spus ca e din cauza anesteziei

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

daca va referiti ca acea " intaritura a aparut in zona operatiei", adica la nivelul cicatricii de pe abdomen, ar fi util un consult chirurgical, pentru a verfica eventuala eventratie (zona cicatriciala creeaza o slabiciune a peretului muscular din acea zona si viscerele abdominale proemina ; apare ca o proeminenta rotunjita, uneori vizibila doar din pozitia in picioare sau cand pacientul face un efort de tuse, de ridicare ). Ar putea fi util purtarea unui corset abdominal.
O eventratie supraombilicala sau subcostala, daca este mica, nu necesita decat o simpla supraveghere. Daca e mai mare, ea poate uneori sa fie sustinuta de o centura abdominala. Totusi, de indata ce o eventratie devine prea voluminoasa sau dureroasa, ea trebuie sa fie operata. Interventia consta fie in apropierea si suturarea muschilor si aponevrozelor, fie in inlocuirea lor cu o proteza din material sintetic, denumita plasa.

rodicaC

acum 12 ani

in zona in care am avut incizia dupa operatie s-a format o intaritura ,acum de marimea unui ou.dupa tratamentul cu antibiotice nu s-a modificat nimic.va rog sa-mi spuneti in afara de operatie nu exista o alta metoda de a scapa de hematomul acesta.[medicul spune ca e un hematom]?daca nu ma deranjeaza,nu ma doare sa-l las acolo sau sa-l operez?Multumesc/

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul acesta, ţinând cont de dimensiunea destul de mare a hematomului, recomandarea ar fi spre extragerea prin procedeu chirurgical, pentru evitarea producerii unei ulterioare infecţii

cristina454107614

acum 12 ani

acea umflatura nu se numeste hematom. este un muschi sau ceva o crescatura din carne, ori tb scoasa prin incizie ori purtat corset pt muschi. ai avut un chirurg f prost.schimba chirurgul.