Ce este paniculita mezenterica si ce inseamna col uterin dimensiuni de 45/39 mm,structura si iodofi?

Afectiuni uterine

Postata de aurelia3553214 cu 3 luni in urma.

Buna ziua,am efectuat un CT cu substanta de contrast si printre alte rezultate este paniculita mezenterica si col uterin dimensiuni 45/39 mm structura si iodofilie heterogena se recomanda consult de specialitate.
va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna col cu structura si iodofilie heterogena si paniculita mezenterica!
Va multumesc mult!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Paniculita mezenterica este o inflamatie a tesutului gras care se gaseste la baza intestinului subtire, in regiunea numita mezenter. Este o afectiune destul de rara si poate fi cauzata de diferiti factori precum infectii, traumatisme, circulatie sanguina deficitara sau afectiuni autoimune.

Simptomele pot varia de la dureri abdominale, greata, varsaturi, pana la pierdere in greutate si oboseala.

Termenul "col uterin dimensiuni 45/39 mm structura si iodofilie heterogena" face referire la o analiza a colului uterin, partea inferioara a uterului care face legatura cu vaginul. Dimensiunile mentionate reprezinta dimensiunile sale normale, in timp ce "structura si iodofilie heterogena" se refera la aspectul sau.

Iodofilia se refera la proprietatea unor tesuturi de a absorbi iodul. In acest caz, descrierea sugereaza o variabilitate a acestei absortii de iod, ceea ce poate indica prezenta unor modificari.

Din rezultatele investigatiilor pe care le-ati facut, medicul probabil a recomandat un consult de specialitate pentru a se putea interpreta corect aceste modificari si pentru a se stabili un plan de tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

aurelia3553214

acum 3 luni

Va multumesc mult!