cauterizare

Afectiuni uterine

Postata de Crinaorzac cu 10 ani in urma.

Am si eu programare la medic la cluj pt un control si la analize mi-a iesit si mie k am rana..inca nu stiu sigur dar e posibil sa ma arda astia si pe mine...insa sunt super stresata daca o sa pot face copii dupa?...am pierdut o sarcina din cauza tiroidei...si ne dorim enorm de mult un copil...ast un raspuns

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Puteti ramane insarcinata dupa interventia de cauterizare intrucat nu este afectata fertilitatea.

Crinaorzac

acum 10 ani

va multumesc frumos! Imi este tare frica decand am pierdut prima sarcina ...ca nu o sa mai fac copii! Akum mi-a recomandat o doamna doctorita anticonceptionale Logest dar ma simt cam rau dupa ele si a-si dori sa va intreb cand a-si putea sa le intrerup de tot cand se termina cutia? e prima luna cand iau, mi lea dat pentru ca a zis ca o sa raman mai rpd insarcinata daca le iau trei luni si le intrerup dupa aia....este adevarat? Eu akum am asa niste senzatii de tremor la maini asa cam nesimnificative dar eu le observ pt ca nu am tremurat niciodata! Multumesc inca o data!

victoras

acum 10 ani

Nu ai motive sa te temi de cauterizare.Prin aceasta procedura nu se face altceva decit se elimina un potential focar de infectie.Fiind mediu umed si cald se pot dezvolta diversi bacili colul uterin fiind afectat.Sa ai sanatate si mult succes!!!

crina

acum 10 ani

multumesc

elena

acum 10 ani

am o rana pe col nu foarte mare si doctora mi-a zis ca trebuie cauterizata problema este ca vreau sa raman insarcinata cat mai repede, puteti sa imi spuneti daca cauterizarea imi afecteaza cu ceva sarcina sau daca pot ramane insarcinata fara probleme?