Cat dureaza sangerarea dupa un chiuretaj biopsic?

Afectiuni uterine

Postata de Utilizator11617376630 cu 5 luni in urma.

Bună ziua! Am 46 de ani.In luna iulie am făcut un chiuretaj biopsic pentru o menstruatie care nu se mai oprea.Rezultatul biopsiei: hiperplazie simplă fără atipii
De atunci, timp de 4 luni, menstruatia nu a mai apărut.
Pe 13 noiembrie.....a apărut menstruatia care nu s-a mai oprit. Am făcut un alt chiuretaj, dar sangerarea de după este mai semnificativa decât în vara.Tratament am calcidin.Din ziua 16 ar trebui.sa iau pt 10 zile Duphaston timp de 3 luni.
S-a mai confruntat cineva cu o astfel de situație?
Mulțumesc și va doresc tuturor sănătate!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Durata sangerarii dupa un chiuretaj biopsic poate varia de la persoana la persoana. In general, sangerarea ar trebui sa scada in intensitate si sa se opreasca complet in decurs de cateva zile pana la o saptamana. In unele cazuri, sangerarea poate dura mai mult timp, pana la cateva saptamani. Daca sangerarea este abundenta sau dureaza mai mult decat de obicei, este recomandat sa contactati medicul dumneavoastra pentru evaluare si sfaturi suplimentare.

Ati mentionat ca ati avut un chiuretaj biopsic in iulie si ca menstruatia nu a aparut timp de 4 luni dupa procedura. Apoi, ati avut o sangerare abundenta in noiembrie si ati facut un alt chiuretaj. Este important sa discutati in detaliu cu medicul dumneavoastra despre situatia specifica si sa urmati tratamentul prescris.

Este posibil ca hiperplazia simpla (o crestere anormala a grosimii endometrului) sa fi determinat sangerarea abundenta. In plus, exista si alte cauze posibile pentru sangerarea abundenta, cum ar fi fibroamele uterine sau tulburarile de coagulare a sangelui. Consultati medicul pentru a obtine o evaluare adecvata si pentru a determina ce cauzeaza sangerarea abundenta si pentru a discuta despre optiunile de tratament disponibile.

Este important sa primiti ingrijire medicala adecvata si sa urmati recomandarile medicului pentru a opri sangerarea abundenta si pentru a mentine sanatatea dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sangerarea-vaginala-ce-este-normal-si-ce-e-patologici_1176

Utilizator11617376630

acum 5 luni

Mulțumesc mult pentru răspuns!

Dragomir Felicia

acum 2 luni

Cum ați rezolvat va rog frumos să-mi răspundeți