cancer de col uterin

Afectiuni uterine Displazie de endometru Cancer de col uterin

Postata de luminita180 cu 16 ani in urma.

A 37 de ani si anul trecut in vara am avut scurgeri de singe dupa contact sexual.Am fost la trei medici si am primit 3 diagnostice.Primul mi-a dat tratament cu orgametril dar mi-a dereglat de tot ciclul si nu mi-a rezolvat problema.Al doilea mi-a dat o serie de medicamente printre care si antibiotice si in urma analizelor pe care le-am facut la sfirsitul tratamentului mi-a dat trimitere la Cluj(suspect cancer col uterin)-rezultat papanicolau prost.La al trilea medic mi s-a spus ca problemele le am de la o raceala foarte puternica netratata si in urma tratamentului cu cervucid testul papanic. a iesit bun si problemele mi-au disparut .... pina acum cind din nou au aparut.Ce ma sfatuiti ? Credeti ca este necesara o laparoscopie?La consultatia normala nu mi-a gasit nimeni nici o rana.Nu stiu ce investigatii sa mai fac sa reusesc totusi fara operatie.

Raspunsuri (56)

Laurentiu1921744

acum 16 ani

nu stiu ce sa-ti raspund dar eu la pestul papanicolau care l-am facut acuma mi-a iesit ca am displazie severa, cu alte cuvinte am celule precancesoase in colul uterin, imi mai era scris si cis ceea ce inseamna ca am cancer la colul uterin. mi sa recomandat sa fac si colposcopie si o biopsie, le-am facut si acuma astept rezultatul....poate ar trebui sa faci si tu aceste ionvestigatii daca testul papanicolau nu a iesit bun.......eu astept rezultatul acestor analize si ma rog.....sa fie ceva care sa se poata vindeca.....oricum iti doresc sanatate hai la cluj la laboratorul particular RADUSAN si fati analizele

delia-sorina

acum 16 ani

Buna!
Diagnosticul de cancer nu se da decat dupa analiza biopsiei. Dar va trebui sa-ti faci colposcopia. Eu am fost in aceeasi situatia cu a ta. Am luat tratamente, nu am mai avut niciun fel de probleme, iar dupa cativa ani, respectiv 2005 dec. am facut papanicolau si a reiesit ca am rana pe colul uterin. Pe 13 feb.am facut o conizatie (operatie), iar la analiza biopsiei a reiesit ca erau celule maligne, deci cancer in gard I. Dupa ce am facut operatia am repetat papanicolau si colposcopia la interval de 6 luni si nu mai am nimic. Nu trebuie sa pierzi timpul, va trebui sa-ti faci analize.Am facut operatia la Spitalul Universitar. Restul analizelor la o clinica particulara din Bucuresti. Succes!

octavian29

acum 16 ani

Reishi Balans cite 3 pastile pe zi sau cere sfatul d-nei Mirela Wagner de pe saitul www.cosmetice-4u.eu

costel55

acum 15 ani

buna.am si eu aceeasi problema cu a ta.la un test pap mi-a iesit h-risk.sunt foarte speriata.medicii din norvegia au confirmat ca este cancer de col uterin malign.nu stiu insa in ce stadiu.ma poate ajuta cineva cu un sfat? a fost cineva in situatia asta ?? precizez ca am scurgeri de singe intre menstruatii.multumesc mult de tot

acum 15 ani

buna,mama a fost prediagnosticata cu cancer de col uterin .a facut direct biopsie si asteptam rez care va veni peste 2 sapt...cum esti?sanatate multa

andreea265110267

acum 15 ani

eu am facut o conizatie si mia iesit bine biopsia si mia dat cervucid acum urmeaza sa fac iar papanicolau.dar de ce tia reaparut problema dupa cervucid? nu e bun sau ai intrebat medicul?

Mihai365

acum 15 ani

Buna! Sunt Mihaela C., am 32 ani, casatorita, fara copii.
Anul trecut am fost diagnosticata cu cancer de col faza !A2. La testul Papanicolau mi-a iesit ac. rezultat ca la tine: HGSIL.
Am avut o operatie de trachelectomie cu limfadenectomie laparoscopica, fiind un cancer in faza incipienta. Ac operatie e relativ recenta si nu o fac multi doctori. Eu am avut mare noroc ca am dat de un Dr bun de la Spitalul Euroclinic din Bucuresti si am rezolvat pb
Anul asta in martie se implineste 1 an de la operatie si ma simt excelent. Deja ma pregatesc sa raman insarcinata. Pentru mai multe detalii, ma poti contacta! Sanatate multa!

bbeu

acum 13 ani

Buna Mihaela,

Mi-as dori sa vorbim mai multe pe aceasta tema. Poti te rog sa-mi lasi adresa ta de e-mail?

Multumesc

aura

acum 10 ani

As vrea sa Vb un pik despre asta daca ai timpdll

maria anghel

acum 10 ani

Mihaela C , ce medic te-a operat la spitalul Euroclinic?

Bogdan29133260

acum 15 ani

Draga Mihaela,

Poti sa-mi spui, te rog, cum se numeste medicul de la Euroclinic care te-a ajutat? Mama mea are aceeasi problema si as vrea sa mai cerem o opinie. Multumesc si multa sanatate!

Mihai365

acum 15 ani

Domnul Dr. Bratila Petre. Sa-i dea D-zeu sanatate sa mai salveze si alte femei din situatia asta! La mine a fost de fapt stadiul Ia1, dar a pus boala cu o faza mai avansata ca sa fim siguri. M-au ajutat sa trec relativ usor de situatia asta. Toata echipa de la Euroclinic. Iar preturile nu sunt mari pt. ceea ce mi-au facut. E vorba doar de sanatate.
Recomand cu toata increderea pe d-l doctor. Veti fi pe maini bune!
Multa sanatate! Dc mai ai nevoie de raspunsuri, iti stau la dispozitie.

MIRUNA133469

acum 15 ani

hi...am si eu o nelamurire...prietena mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin de tp IA.as dori si eu sa stiu daca se poate vindeca in totalitate prin intermediul radioteraiei si in cat timp.stau ca pe ace...nu mai pot...ajutati-ma va rog...

Mihai365

acum 15 ani

Buna! Pai prietena ta e in aceeasi situatie ca mine. Este foarte posibil sa nu fie nevoie de radioterapie sau chimioterapie! Depinde daca este infectat ganglionul santinela sau nu! Asta numai doctorul o va spune. La mine nu a fost cazul! Intai s-a intervenit laparoscopic sa vada dc este infectat acest ganglion. Daca ar fi fost infectat, intai as fi facut radioterapie si apoi operatia. Cam astia sunt pasii in aceasta situatie. Cel mai bine luati legatura cu d-l doctor. Si cautati informatii in lb. engleza despre trachelectomie. In romana nu prea s-a scris despre asta. Multa sanatate!

Bogdan29133260

acum 15 ani

Draga Mihaela,
Iti multumesc mult pentru informatii.
Multa sanatate!

Bogdan29133260

acum 15 ani

Mama mea a fost diagnosticata tot cu cancer de col uterin de tp I. Medicul radiolog i-a spus ca dupa radioterapie sansele de a se vindeca complet sunt de 99%. Dar sigur va trebui sa faca si operatie dupa ce termina radioterapia. Pentru o eficienta mai mare, este foarte important sa tina si o dieta alimentara - fara nici un strop de carne si zahar! Uita-te pe net; sunt multe recomandari naturiste foarte bune si incercate de multe persoane. Multa sanatate!

Mihai365

acum 15 ani

Lizuca, ce operatie i-a fost recomandata mamei tale dupa radioterapie?
Mie una, initial, mi se recomandase conizatie sau histerectomie. Conizatia era insuficienta pt cancer 1A2 (exista risc mare). Dupa trachelectomie, am ramas fertila (am menstruatie, pot avea copii...) si sunt ca inainte (din pct de vedere psihic). Ma simt FEMEIE in continuare! Nu mi-au extirpat decat colul uterin si o treime din vagin! Operatia a fost efectuata vaginal, deci recuperarea a durat mai putin timp.
Este o mare diferenta! Este o cale de mijloc.
Multa sanatate!

mariuca

acum 13 ani

Buna Mihaela! Ma intereseaza foarte mult mai multe informatii despre operatia de trachelectomie pe care ai facut-o. Nu stiu cum pot lua lwgatura cu tine.

Suzana11134835

acum 15 ani

Buna Mihaela,eu m_am operat acum 10 luni de carcinom in situ si dupa biopsie mi_a iesit displazie severa.Am facut raze inainte preventiv.Eu aveam 40 ani atunci dar mi_au scos tot,inclusiv ganglionii.,care erau curati.Mam operat la oncologie.Si eu ma simt excelent si sunt foart fericita.Nu am probleme deloc cu menopauza.Iti doresc multa sanatate si un bebe.Iar doamelor care trec prin ce am trecut noi acum un an le doresc multa putere si tarie si sa gandeasca pozitiv.

Suzana11134835

acum 15 ani

si sa stiti ca si dupa operatia pe care am facut_O tot FEMEIE ma simt.Totul porneste din mintea noastra nu din alta parte.Multa sanatate

Pag 1 din 3