calitate rezultate papanicolau si secretie

Afectiuni uterine

Postata de Florentina92100217 cu 15 ani in urma.

Imi poate spune cineva daca inainte cu 14-15 ore de a efectua testul papanicolau si secretia vaginala, ac***a contact sexual,sunt afectate rezultatele acestor teste? Ceea ce o sa iasa la test nu o sa fie concludent? Ce riscuri exista? Trebuie sa repet cele e investigatii?

Raspunsuri (5)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Analizele trebuie refacute.Doctorul trebuia sa-ti spuna ca nu ai voie sa faci dus local cel putin trei zile inainte,nu trebuie sa folosesti tampoane, medicamente sau contraceptive intravaginale timp de 72 ore inainte de consult.
Fara contact sexual in ultimile 3 zile premergatoare analizelor.
Perioada optima efectuarii testului este in a doua saptamana dupa ultima zi a menstruatiei.

Florentina92100217

acum 15 ani

Sa inteleg ca rezultatele nuvor fi cele reale?

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Nu, nu vor fi cele reale, va trebui sa respecti conditiile si sa repeti testul
Numai bine

Florentina92100217

acum 15 ani

Multumesc pt. raspuns, mai am o singura intrebare?rezi ca este vorba de o afectiune severa a colului daca pe ecranul acela al laparoscopului s-a observat o de jur imprejur o zona cu bobite albe?

marioara35

acum 15 ani

Nu stiu ce sa-ti zic, depinde ce reprezentau acele bobite albe. Un doctor speciaalist te va lamuri cel mai bine.
Multa sanatate