Buna

Afectiuni uterine

Postata de BuciuRaluca cu 11 ani in urma.

Am 40 de ani.ma numesc raluca si am uter fibratos.Vreau sa fac o embolizare si nu stiu ce urmari are?cine ma poate ajuta cu un sfat?

Raspunsuri (8)

ionesculavinia75

acum 11 ani

buna raluca.ce anume ai vrea sa stii? Ca si dr iti recomand pe dr. Nechifor, la spitalul Delta, iar ca urmari nu prea am ce ss ti spun.in 24 de ore vei fi externata,dureri apar in functie de organism.scrie-mi te rog pe [email protected]

BuciuRaluca

acum 11 ani

buna!!!spune-mi si mie de cat timp ai facut embolizarea ,cum te simti si daca stii daca mai regenereaza...multumesc!!!

BuciuRaluca

acum 11 ani

Mai am o singura intrebare :cat costa embolizarea?multumesc

anisoara.avram

acum 11 ani

nu ai de ce sa-ti faci griji.Eu am facut embolizarea tot cu dr Nechifor.Sunt f bine acum, am scapat de sangerarile abundente,de durerile ingrozitoare.Te sfauiesc sa l cauti pe acest dr..

BuciuRaluca

acum 11 ani

Multumesc!!!de cat timp ai facut embolizarea si cum te simti?pot regenera?
La Spitalul Universitar nu se poate face?
Nu am banii suficienti pentru Delta....

anisoara.avram

acum 11 ani

nu ai de ce sa-ti faci griji.Eu am facut embolizarea tot cu dr Nechifor.Sunt f bine acum, am scapat de sangerarile abundente,de durerile ingrozitoare.Te sfauiesc sa l cauti pe acest dr..

BuciuRaluca

acum 11 ani

buna!!!rog pe fetele care au facut embolizari cu cati va ani in urma sa-mi zica cum evolueaza ,si daca mai regenereaza...multumesc

MariaB

acum 11 ani

Acum 4 ani (aveam 40 de ani) am facut embolizare la Spitalul Universitar.
Uterul fibromatos se embolizeaza daca sunt multi noduli fibromatosi si unii dintre ei dau sangerari abundente,
La tine cum este?

La ce te referi cand intrebi despre regenerare?
Prin embolizare, nodululii scad in dimensiuni si nu mai au cum sa creasca din nou.
Embolizarea este un fel de punere de plombe.
Sun "plombati" nodulii existenti.
Fibromatoza nu se vindeca prin embolizare. Adica pot sa mai apara alti noduli.

Eu am avut noduli nenumarabili, cu cel mai mare de 7 cm.
Nodulii mici au disparut de tot. Nodulul cel mare a ramas la 2 cm, dar nevascularizat, deci nu va mai face probleme.
A aparut un nodul nou, de putin peste 1 cm, putin vascularizat, care nu da alte semne de existenta decat la ecografie.
Ac***a in vedere varsta, speram sa nu aiba timp sa evolueze.