Bună ziua?

Afectiuni uterine

Postata de Utilizator11697443462 cu 6 luni in urma.

Vă rog mult să mă ajutați cu o părere pt următorul rezultat al unei ecografii vaginale:
Miometru neomogen cu vascularizatie accentuata, endometru hiperecogen neomogen cu o grosime de 13,2 mm. Formațiune chistica cu vascularizatie dispunere periferica aspect sugestiv chist endometriozic. Importanta lama de lichid în spațiul Douglas și periovarian bilateral cu pseudomembrane inflamatorii.
Menționez ca am o naștere, prima zi a ultimei menstruații a fost 25.09.2023. Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Rezultatul indica prezenta unor modificari in uter si endometru care pot fi asociate cu diverse afectiuni. Miometrul neomogen cu vascularizatie accentuata poate sugera o crestere anormala a tesutului muscular al uterului. Endometrul hiperecogen si neomogen ar putea indica o inflamatie sau alte modificari ale tesutului endometrial. Grosimea endometrului de 13,2 mm este in limite normale, insa acest aspect trebuie interpretat in contextul simptomelor.

Formatiunea chistica cu vascularizatie si dispunere periferica ar putea indica prezenta unui chist endometriozic. Chisturile endometriozice pot fi asociate cu durere pelvina si alte simptome, mai ales in timpul menstruatiei.

Prezenta lamei de lichid in spatiul Douglas (spatiul dintre uter si rect) si periovarian bilateral (in jurul ovarelor) cu pseudomembrane inflamatorii poate indica o inflamatie sau o infectie in aceste zone, care poate fi cauzata de diverse conditii.

Este important sa discuti cu medicul specialist pentru o evaluare completa a rezultatului ecografiei si pentru a pune un diagnostic precis. Medicul va putea oferi cea mai buna interpretare si sfat in functie de simptomele tale si alte investigatii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/controlul-ginecologic-cand-si-de-ce-trebuie-facut_18968