am o nelamuriere

Afectiuni uterine

Postata de madandre cu 14 ani in urma.

Buna ziua,de curand am fost la ginecolog si mi s-s gasit pe ovarul drept un chist,in urma controlului mi s-a prescris sa i-au yasmin si verospiron,de la verospiron am ameteli,imi puteti spune si mie exact pentru ce este acest medicament ca pe prostectul lui scrie cu totul altceva si nu vad legatura cu ce am eu.De ce mi l-a recomandat mie?Pentru ce este bun.Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Ai facut si analize hormonale ? de exemplu determinarea estrogenului, progestogenului, testosteronului ,etc., plus pt. tiroida ? Acest medicament se prescrie in " Sindromul ovarelor polichistice ", pentru scaderea testosteronului. Ar fi bine cand revii la medic ,eventual sa-ti prescrie si aceste determinari. Numai bine !

Iuli

acum 14 ani

Buna. Am avut acceasi problema ca si tine: un chist pe ovarul stang. Acelasi tratament: Yasmin si Verospiron. Verospironul este un antagonist al unor hormoni si este si diuretic. Daca iti da ameteli (si mnie imi dadea la fel in doza prescrisa, adica o capsula de 100g/zi), incearca sa iei o capsula de 50 g/zi. Daca nu merge nici asa, ia de cateva ori pe sapt (2-3). Vei vedea ca in 3 luni iti va disparea chistul (trebuie sa te duci din nou la eco).
Presupun ca ai facut, desigur, dozarile hormonale despre care vorbeste Adrienne.
Atentie la Yasmin: atata timp cat problema hormonala exista, merge foarte bine. Cand aceasta nu mai exista, risti efecte secundare. Eu am luat 6 luni (asa mi-a zis medicul). 5 luni a fost perfect iar intr-a 6-a am picat intr-o depresie in care eram pur si simplu amortita si fizic si emotional. Daca observi ca faci sindrom depresiv, vorbeste cu medicul si intrerupe tratamentul. Altfel, ia-l cu incredere. Este singura modalitate sa scapi de chistul care in timp, poate creste, se poate rupe si poate provoca probleme mai mari.