am nevoie de ajuutor pentru interpretarea unor analize

Afectiuni uterine

Postata de PavElena cu 12 ani in urma.

Mi-am facut niste analize de secretie si nu stiu exact ce inseamna. Ma puteti ajuta va rog sa-mi dau seama exact despre ce este vorba. Rezultatele suna in felul urmator:
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale-relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate in proportie de 54%
Celule epitelilale rotunde-rare
Celule cu aspect de ”clue cell”-absente
Leucocite-rare
Hematii-absente
Trichomonas vaginalis-absent
Levuri-absente
Flora microbiana- bacili Gram pozitiv, polimorfi (probabil Doderlain)-relativ frecventi

Si mai scrie:
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena.
Pe mediul Sabouraud nu s-au izolat colonii de Candida spp

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ

Va multumesc, cu respect

Raspunsuri (3)

Mihaela22120678

acum 12 ani

La prima vedere pare un rezultat bun, nu sunt probleme. Bacilii Doderlein semnifica stare de sanatate buna la nivel local. Nu aveti de ce sa va faceti griji. Sanatate!

PavElena

acum 12 ani

Multumesc frumos, sper asa sa fie, o sa incerc sa mai vb si cu un medic.
Sanatate multa

Alina

acum 10 ani

Imi puteti spune ce inseamna UTER CU CAVITATE ENDOMETRIALA SCHITATA

imi puteti spune ce inseamna UTER CU CAVITATE ENDOMETRIALA SCHITATA?