AJUTORRRR!!!!UTER CU PROBLEME????

Afectiuni uterine

Postata de DEEA24 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati, pt ca nu mai stiu ce sa cred, problema mea este urmatoarea:sunt insarcinata in 9 saptamani si la 4 saptamani am facut o ecografie abdominala in care mi-a spus ca sarcina este mica, insa este bine implementata si ca uterul este retrovers (sustinand ca este o pozitie normala, nu trebuie sa-mi fac griji), pe la 6 saptamani am avut o mica sangerare, iar pt aceasta m-am prezentat la camera de garda a unei clinici private, spunandu-mi,in urma ecografiei ca sarcina este in evolutie, uter retrovers, si mi s-a prescris un tratament cu utrogestan si sa revin peste o saptamana la ecografie.La urmatoarea ecografie totul a fost ok.Problema este ca astazi m-am prezentat la un alt medic ginecolog pt o ecografie iar acesta mi-a spus la ecografia transvaginala ca am doua utere, dupa mi-a facut eco abdominala spunandu-mi ca uterul este ok, iar dupa mi-a introdus mana spunandu-mi ca ea crede ca este bine uterul.La plecare am intrebat daca totul este ok si mi-a raspuns ca ea crede ca am uterul septat....Pana la urma ce sa cred, cine are dreptate, cum este uterul???Va rog mul ajutati-ma!!!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ecografia transvaginala este mai precisa fata de cea abdominala si poate vizualiza mai bine structura genitala.
Cat timp sarcina evolueaza in regula, nu aveti motive de ingrijrare. Sunt femei care au diferite "anomalii" uterine dar care nu pun probleme in dezvoltarea normala a fatului.

Andreea

acum 11 ani

Multumesc frumos pt raspuns, asa cum am spus cand am fost la camera de garda tot ecografie transvaginala iar cand m-a chemat dupa o saptamana aceeasi ecografie mi-a facut(transvaginala) si nu mi-a spus ca as avea uterul septat, pe buletinul de ecografie scrie uter retrovers!!