Reabilitarea post accident vascular cerebral

Accidentul vascular cerebral Coma indusa Imagistica vasculare prin rezonanta magnetica

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

am suferit acest accident in urma cu 2 ani si tot nu imi revin.Am ameteli,am luat foarte mult in greutate si ma deplasez foarte greu,duar cu insotitor.Iau tratamentul zilnic si tot nu imi revin.Va rog mult de tot ajutati-ma.Ce pot sa fac sa imi revin?

Raspunsuri (33)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

am suferit acest accident in urma cu 2 ani si tot nu imi revin.Am ameteli,am luat foarte mult in greutate si ma deplasez foarte greu,duar cu insotitor.Iau tratamentul zilnic si tot nu imi revin.Va rog mult de tot ajutati-ma.Ce pot sa fac sa imi revin?

Maria50108779

acum 15 ani

si eu m-am procopsit cu un avc hemoragic acum aprox 2 ani...sfatul meu e sa faci cat mai multe exercitii daca ai posibilitatea sa-ti faci un scripete pt mana...ca nu medicatia te ajuta cel mai mult asa mi-au spus mie doctorii. sa te plimbi cat mai mult, sa urci scari, chiar daca e destul de greu la inceput.si inca ceva nu renunta daca vezi nu poti din prima...multa sanatate

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mama mea a suferit un accident vascular acum 2 zile,care a aparut dupa o operatie de schimbare a unei valve aortice.are o pareza dreapta(nu-si poate misca mana si piciorul drept).vreau sa aflu daca a mai fost cineva in situatia asta,daca s-a recuperat si in ce proportie.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

astazi o cunostinta a suferit un AVC. si are perideri de memorie .. m-ar interesa daca exista riscuri si daca da care sun acestea. si daca are si sanse sa se vindece. va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea a suferit un AVC ischemic acum aproximativ 3 luni. Are pareza pe partea dreapta...recuperarea fizica a inceput-o in spital acum o luna si ceva, dar dupa externare cu greu am gasit pe cineva specializat sa continue aceasta recuperare si de atunci, de vreo 3 saptamani ii face tata masaj...mentionez ca are 48 de ani...imi puteti recomanda o clinica competenta de recuperare in tara pt asa ceva, dar cu internare? va rog mult...sunt disperata...astept raspuns...

am avut si eu avc acum2 ani..

acum 10 ani

buna nu masaj tre sa faca tata ci multa mobilizare a ancheieturilor/articulatiilor...masajul poate face rau ci doar miscarea din aerticulatii..flexii si extensii../

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea a avut un AVC pe partea stanga, cu pareza pe partea dreapta.In cateva zile o s-o aduc acasa de la spital.Ce exercitii de recuperare pot sa incep cu ea?Mentionez ca are 89 de ani, dar vorbeste, nu totdeauna coerent si daca dr-ul o atinge pe talpa piciorului cu probleme cu ceva, il trage un pic.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am suferit accidentul in urma cu aproape trei ani.
am ramas cu deficiente de mers si de folosire a miini(partea dreapta)incerc sa-mi pasrez firea si sa ascult opiniile celor care au ceva de spus constructic,sau au de dat sfaturi,care ar putea fi utile in asemenea cazuri.multumesc

cristina

acum 12 ani

sunt in aceeasi situatie si eu semipareza pe dreapta,, si nici eu nu mi-am revenit in totalitate,,mie mi-a zis medicul sa fac masaj nu stiu c sa zic nu am incercat dar sper sa dea rezultate,,pt ca si in ziua de azi eu iau medicamente imi pare sincer rau de tine

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mama mea a suferit un AVC pe 31 dec 2008 .Dupa 3 zile de coma si-a revenit 2 zile apoi a intrat iarasi in coma. Mai are sanse sa-si revina ? Mentionez ca are 76 ani. Multumesc!

Marilena23

acum 15 ani

buna Raluca,
si mama mea a suferit un avc in urma cu 3 ani. de atunci s-a recuperat in proportie de 30% poate. Nu poate vorbi, merge f greu pana la baie, este foarte deprimata. Anul acesta implineste 56 de ani. Vroiam sa te rog sa-mi spui si mie daca ai aflat de o clinica competenta de recuperare, cu internare, in tara asta a noastra....Noi am angajat kinetoterapeuti(si in prezent), logoped( o perioada-pt ca nu faceam fatza financiar...30 ron -15min maxim).
Suntem din Cluj dar am merge cu ea in orice parte a tarii.
Astept raspunsul tau sau a oricui ma poate ajuta. multumesc frumos. ([email protected])

MARINELA-RAMONA

acum 15 ani

da,sotul meu a suferit un avc in urma cu un an, si mergem la Institutul National de Recuperare de pe 1 Mai,langa maternitatea Filantropia si mai sant si altele

MARINELA-RAMONA

acum 15 ani

incercati si la Institutul National de Rcuperare din Bucuresti

comentarii utilizatori

acum 15 ani

IN URMA CU UN AN,SOTUL A SUFERIT AVC ESTE IN TRATAMENT RECOMANDAT DE MEDIC NEURO-PSIHIATRU SI PARE SA FIE AMELIORAT PROBLEMA RAMASA SI SE ACCENTUEAZA DEFICIENTE DE MERS.LA 60 ANI SI AVC--UL SUFERIT AR PUTEA SUPORTA OEVENTUALA INTERVENTIE CHIRURGICALA LA PICIOARE PENTRU CA MEDICUL PRESUPUNE TENSIUNEA PICIOARELOR SCAZUTA DIN CAUZA UNOR VASE INFUNDATE.?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua
Va scriu in speranta unui ajutor din partea dvoastra, am nevoie de unele lamuriri. Ma numesc Diana, si din 25.03.2009 am cunoscut si eu efectele avc ischemic-prietenul meu a suferit un avc ischemic. Se numeste Alex, are 30 ani si este in continuare internat in spital, nu a putut vorbi bine, partea st a corpului era paralizata, dar incet incet si-a revenit. vorbeste destul de bine, umbla singur de cateva zile, am iesit si afara cu el, se plimba, e ok. Insa are probleme cu memoria. Ne cunoaste pe toti, nu face confuzii, in schimb nu tine minte nimic, daca merg la el si ies pana pe coridor are impresia ca doar at am mers la el, daca acum mananca, dupa 10 min daca il intrebi daca a mancat zice ca nu. daca merge cineva la el in vizita nu isi aduce aminte, si pe langa asta mai are mici excese de furie, si se exteriorizeaza, nu constientizeaza faptul ca nu e bine ce face. As dori sa imi ziceti daca e vre-o posibilitate sa ramana cu sechele, vreau sa stiu daca din cazurile cu care v-ati confruntat exista persoane care au trecut cu bine peste un avc si isi continua viata normal, chiar daca va fi un tratament dar macar as vrea sa stiu daca sunt care nu au anumite urmari. Sper sa primesc un raspuns cat mai repede. Va multumesc si sanatate la toata lumea.

otilia3567491

acum 14 ani

La spitaqlul militar central Bucurest(langa gara de Nord-hotel Astoria, sectia Neurologie si baza fizioterapie.succes

Neurologie

acum 14 ani

Mai multe date despre AVC si recuperare pe site-ul

neurologie.ucoz.ru

ioanat

acum 13 ani

buna diana.imi pare rau prin ce momente treci eu trec lafel pt ca tatal meu a facut un avc ischemic si si a revenit cu mina care era singura simptoma dar acum are dureri de cap si tot asa pierderi de memorie.dct zice ca are nevoie de timp sa isi revina dar sint sanse de recuperare numai ca trebuie intelesi.acuma sa speram si sa ne rugam sa fie bine.

Gabi

acum 12 ani

bunica mea a avut un AVC saptamana trecuta are 68 ani pareza pe partea stanga,nu uita de la o zii la alta in schimb are vedenii de genul vede diferite obiecte etc.daca imi puteti raspunde va rog la ce clinica de recuperare o pot duce.Va multumesc..

florin 55 ani

acum 12 ani

acum patru luni si jumatate am facut si eu un avc cu pareza pe partea dreapta dar ma simt binisor pot sa merg fara baston urc treptele pana la etajul doi tinandu-ma de balustrada fac baie singur intru in cada si ies fara sa ma ajute nimeni ma imbrac singur dar am respectat tot ce mi-a zis medicul nu fumez nu beau nu ma enervez iau in continuare tratamentul lucetam-bilobil-aspirina tamponatasi simvastatin mananc multe fructe si fac miscare zilnic probleme mai am putin cu mana dar pot sa-mi fac cruce o pot ridica si pot sa tin un kg am fumat la viata mea de la varsta de 12 ani timp de 43 ani si am avut perioade cand am fumat si 3 pachete pe zi dar le-am lasat din prima zi de spitalizare nu ca am avut vointa ci de frica cand am vazut ce poate face o tigara dintr-un om care nu cunostea mediculsi care nu a luat o pastila in viata lui deci recomandarile medicului miscarea tratamentul si regimul alimentar trebuie tinute cu strictete.

Pag 1 din 2