Cum pot scăpa de vezica exagerat de plină?

Vezica hiperactiva

Postata de Utilizator11698611738 cu 6 luni in urma.

Dimineața cînd mă trezesc am vezica urinară exagerat de plină și iese in evidență

Raspunsuri (4)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca va confruntati cu o vezica urinara excesiv de plina dimineata, exista cateva metode pe care le putetii incerca:

Urinati imediat dupa trezire: Mergeti la toaleta imediat ce v-ai trezit pentru a elibera vezica si a reduce presiunea si disconfortul.

Evitati consumul de lichide inainte de culcare: Incercati sa reduceti cantitatea de lichide pe care o consumati inainte de a merge la culcare, astfel incat vezica sa nu fie atat de plina dimineata.

Urinati inainte de culcare: Asigurati-va ca goliti vezica inainte de a merge la culcare pentru a minimiza cantitatea de urina acumulata in timpul noptii.

Stabiliti o rutina a vezicii urinare: Incercati sa mergeti la toaleta intr-un interval regulat pe parcursul zilei. Acest lucru poate ajuta la prevenirea acumularii excesive de urina

Va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Incontinenta-urinara/vezica-urinara-si-patologia-neurologica_360

Mihai

acum 6 luni

Buna , si eu de acum 1 an , mi sa spus sa nu beau alcohol si sa las tigarile , daca nu vreau ca in 10 15 ani sa se faca cáncer acolo , tot gel mia dat si mie ! Daca fumezi lasale si cu timpul dispare de la sine .

Utilizator11698611738

acum 6 luni

Nu fumez și nici nu beau alcool

Mihai

acum 6 luni

Buna , si eu de acum 1 an , mi sa spus sa nu beau alcohol si sa las tigarile , daca nu vreau ca in 10 15 ani sa se faca cáncer acolo , tot gel mia dat si mie ! Daca fumezi lasale si cu timpul dispare de la sine .