Transport persoanele cu mobilitate scazută

Varsta a treia

Postata de GeluEugen cu 9 ani in urma.

Buna ,
Am o problema , am un bunic care are varsta de 85 de ani si aproximativ 2m si 120 kg care acum 10 ani a suferit de o semipareza.
Acum cateva zile a cazut pe scari si desi nu se vede nici o lovitura si nu acuza nici o durere ii este greu sa se deplaseze.
Pana acum se misca destul de bine pt. varsta lui , dar de cateva zile face catva pasi dupa care se lasa jos intrand intr-o stare de panica .
Iar la greutatea lui mie si bunicei mele ne este cam greu sa il transportam , avem o problema deoarece in pempers nu vrea sa isi faca nevoile iar pana la baie evem de parcurs un drum destul de lung plus ca de multe ori vrea sa mai iasa la aer afara acum ca a dat caldura.
Stiu ca exista metode de a cara pe cineva fara sa iti „rupi oasele” care loe-am invatat la cursuri de prim ajutor dear nu mi le mai amintesc. Iar pe internet nu gasesc ceva care ar putea sa ma ajute .

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 9 ani

Buna seara. Adresati-va unui kinetoterapeut, el va va invata miscarile necesare.

echipamenteortopedice

acum 8 ani

Pentru persoanele cu mobilitate redusa precum bunicul dumneavoastra, exista numeroase produse ortopedice care le pot usura considerabil viata si care va pot face si dumneavoastra ingrijirea acestuia mult mai usoara. Apelati la un specialist in domeniu care va poate recomanda produsul corespunzator nevoilor dumneavoastra, precum un scaun cu rotile sau o toaleta mobila. Puteti vizualiza asemenea produse pe acest site http:/***