prolatinom

Varsta a treia

Postata de miki71 cu 10 ani in urma.

am prolactina marita, valoare 40. am auzit ca este vorba de un fel de tumora pe hipofiza denumita prolactinom. ar putea fi altceva ? am inteles ca tumora nu poate fi maligna.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Prolactina este un hormon sintetizat, depozitat şi secretat de lobul anterior al hipofizei (glandă endocrină situată la baza creierului).
Prolactina creste in : sarcina, alăptare, stimulare mamelonară, efort fizic, administrarea unor medicamente: estrogeni(anticoncepţionale orale), hipotiroidism periferic, insuficienţă renală cronică,, insuficienţă hepatică severă, stresul prelungit.
Mai poate creste in leziuni hipotalamice şi hipofizare, tumori hipofizare, producţie extrahipofizară de prolactină prin tumori ectopice (carcinorm bronşic, hipernefrom, corioepiteliom).

Este recomandat sa consultati medicul endocrinolog pentru evaluare si recomandari specifice.