glanda tiroida

Varsta a treia

Postata de pinerolo cu 12 ani in urma.

buna seara as vrea daca se poate sa i_mi raspundeti la o intrebare, mama mea sufera de hipertensiune gradul 2 si sufera cu ganda tiroida are pe amandoua partile formati noduli pe partea stanga cu lichid si pe dreapta mai multi dar fara lichid, as vrea sa stiu cum ii poate afecta sanatatea acum cand este intr-o situatie mai dificila in urma decesului tatalui meu este foarte stresata si demoralizata. este recomandata operatia acum sau este de preferat sa mai asteptam. va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Starea de sanatate a mamei tale poate fi influentata de multitudinea de factori la care ai facut referire. Atunci cand o persoana sufera de hipertensiune, este esential sa isi monitorizeze cu atentie nivelul tensiunii arteriale, mai ales in momente de stres ridicat, cum ar fi cel pe care il traverseaza mama ta in prezent.

Glanda tiroida cu noduli poate fi, de asemenea, o preocupare. Unii noduli tiroidieni pot provoca simptome care pot creste presiunea sangelui, cum ar fi cresterea frecventei cardiace sau instalarea unei stari de anxietate. Mai mult, stresul poate afecta, de asemenea, functia tiroidei, ceea ce poate duce la modificarea nivelurilor hormonilor tiroidieni si, prin urmare, a simptomelor.

In ceea ce priveste interventia chirurgicala, raspunsul la aceasta intrebare variaza in functie de mai multi factori, inclusiv de starea de sanatate generala a pacientului si de natura nodulilor tiroidieni (de exemplu, daca provoaca simptome, daca sunt benigni sau maligni etc.)

Toate aceste aspecte ar trebui discutate cu medicul care ii urmareste starea de sanatate, fie medicul endocrinolog (specialist in afectiuni ale glandei tiroide) sau medicul cardiolog (specialist in hipertensiune si alte afectiuni ale inimii).

O recomandare suplimentara ar fi de a se consulta cu un psiholog sau un psihiatru, care ar putea prescrie un tratament adecvat pentru a ajuta la gestionarea stresului si a sentimentelor de tristete care ar putea sa apara in urma pierderii tatalui tau.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine:

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/nodulii-tiroidieni_880
https://sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/totul-despre-tiroida-sau-cum-sa-previi-bolile-tiroidiene_8915