febra mare

Varsta a treia

Postata de vendredi70 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 67 ani si de vreo 2 zile am temperatura ridicata (febra) in special seara si uneori imi apar dureri de cap.Am fost la medic si mi-a spus ca am raceala si sa iau paracetamol.Dar febra nu cedeaza (|in special seara este f mare).Ce imi puteti sugera ca tratament.

Raspunsuri (4)

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara.
Pentru a va oferi sugestii terapeutice sunt necesare cateva informatii referitoare la: valoarea temperaturii; simptomele de insotire, in afara cefaleei (dureri de cap); afectiunile cronice de care suferiti; medicatia pe care o luati.
Multumesc.

vendredi70

acum 12 ani

Buna ziua,
Iau theraflu 2 pliculete pe zi,temperatura este 40grade ,sunt rosu la fata (din cauza temp)iar mainile sunt reci uneori,in special ma simt slabit f tare in special seara,simt nevoia sa beau multe lichide.Seara imi creste temp f tare si ma simt slabit,dimineata ma simt bine.Stomacul ma cam deranjeaza in rest nu am alte afectiuni cronice.

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara. Multumesc pentru informatii. Pentru eficienta maxima, medicatia antipiretica (impotriva febrei) sa o repartizati la interval de 4-6 ore, adica: la 08.00 luati 1 plic Theraflu, la 14.00 luati 1 comprimat Nurofen raceala si gripa; la 20.00 1 plic Theraflu iar la 02.00 din nou Nurofen . Se mai poate asocia 1 comprimat de Algocalmin in caz de febra inalta, intre administrarile amintite. Pentru a preveni disconfortul gastric (dureri de stomac) administrati medicatia cu lichid dupa mese, respectiv gustari. Consumati multe lichide (ceai, suc natural, apa plata), mancare usoara (supe, ciorbe, piureuri de legume, carne sp***a, lactate, fructe), si pastrati repausul la pat. Solicitati consultul medicului de familie in caz de persistenta a febrei sau alte simptome suparatoare. Sanatate multa!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

pentru a preveni deshidratarea din cursul starii febrile este necesar sa urmati o dieta cu mai multe lichide (ceaiuri, supe, sucuri de fructe). pentru amelioararea febrei se indica tratament antipiretic (acetaminofen, metamizol ). in cazul in care febra nu cedeaza sub tratament antipiretic ar fi bine sa consultati un medic de boli infectioase pentru investigatii suplimentare.