dureri stomac

Varsta a treia

Postata de danmarius69 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 65 ani si de vreo 2 saptamani ma roade stomacul si trebuie sa mananc ceva ca sa-mi treaca.Acum au aparut si dureri de stomac ,ca niste crampe puternice.Nu ies cu scaune moi.Imi puteti spune despre ce ar fi vorba sau imi puteti sugera vreun tratament posibil.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs ar putea fi vorba de o gastrită sau un ulcer gastric. Stabilirea exactă a unui diagnostic va putea fi realizată după efectuarea unei endoscopii digestive sau a unei radiografii cu bariu iar pentru stabilirea exactă a tratamentului va fi nevoie de identificarea agentului cauzator - în general acesta este reprezentat de Helicobacter pylori care va necesita pentru eradicare tratament antibiotic pe o durată de aprox. 2 săptămâni, tratament supravegheat de un medic gastroenterolog sau internist

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Desi recomandarile de mai sus sunt corecte, trebuie sa aveti in vedere ca, in cazul dvs. particular, data fiind varsta, endoscopia digestiva superioara este esentiala, nu atat pentru a confirma un eventual ulcer (putin probabil), cat pentru a infirma ipoteza unei boli mai grave (cancerul gastric mimeaza perfect ulcerul si, dupa o anumita varsta, este mai frecvent decat acesta).