durere de stomac

Varsta a treia

Postata de vendredi70 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 67 ani de ani si de o zi am inceput sa am dureri de stomac foarte puternice.Durerile sunt ca niste crampe si durerea este atat de mare ca ma indoaie de durere.Durerile nu sunt permanente sunt ca niste crize ma iau dupa ce mananc(astazi cand m-a luat criza am mancat niste sarmale de post si chec).Durerile ma tin cam 2 ore si apoi trec.Am mai avut o criza asemanatoare acum ~2luni si mi-a trecut.Imi puteti sugera despre ce ar fi vorba si ce as putea lua cand am durerile puternice de stomac.Nu sufar de alte afectiuni.
Cu toata consideratia

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs este vorba probabil de o gastrită sau de un ulcer gastro-duodenal care trebuie tratate medicamentos, tratamentul fiind stabilit doar de către un medic gastro-enterolog. Dacă ulcerul este de cauza bacteriană (Helicobacter pylori), va fi nevoie şi de tratament antibiotic pentru H. pylori

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum a scris si dl. dr. mai sus, tratamentul ar trebui stabilit de catre un medic gastro-enterolog, in urma unui consult de specialitate, dupa stabilirea unui diagnostic clar. din pacate exista mai multe afectiuni cu aceeasi simptomatologie, sau poate fi un debut al unei boli mai serioase, de aceea consultul de specialitate ar trebui facut primul, inaintea altor metode empirice de tratament.
pentru mai multe detalii despre semnificatia durerii de stomac, ce afectiuni pot fi cauza, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-de-stomac-cauze-si-afectiuni-posibile_7855

va urez o zi buna