Bunica face pe ea?

Varsta a treia

Postata de marinus7 cu 12 ani in urma.

Buna sera, va rog sa ma jutati sis a imi spuneti ce ar putea avea bunica de face pe ea? De cca 2 sapatamani nu isi mai da seama si face pe ea. Si uneori chiar de 3 ori pe zi. Ea, saraca, nu stie ce face si cand o intreb de ce nu se duce la wc spune ca nu simte. Precizez ca bunica are 80 de ani, dar inca merge si mananca singure. De asemenea, o alta problema este ca nu asimilieaza, desi mananca bine, nu asimilieaza deloc si, din contra, slabeste pe zi ce trece. Astept niste sfaturi si va multumesc!

Raspunsuri (6)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna seara,

Isi da seama ca este uda sau trebuie sa o atentionati dvs?

marinus7

acum 12 ani

Nu, nu isi da seama. Problema e ca doar cand face treaba mare nu isi da seama, cand ii vine sa faca treaba mica simte si se duce la wc. Aunci isi desface pampers-ul, dupa care la cateva minute face si treaba mare si se murdarestre toata. O spalam, o schimbam si dupa un timp iara face pe ea. Se intampla si de 3 ori pe zi. Dupa ce mananca, sta ce sta si face pe ea. A ajuns sa ne fie teama sa ii dam sa manance. Va rog sa imi spuneti care credeti ca ar fi cauza si ce putem face? Multumesc!

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Va recomand sa vorbiti cu un medic neurolog. S-ar putea sa necesite o internare si investigatii mai amanuntite, inclusiv in ceea ce priveste sistemul digestiv.

marinus7

acum 12 ani

puteti sa imi sugerati un neurolog bun? multumesc frumos!

marinus7

acum 12 ani

puteti sa imi recomandati un neurolog bun? multumesc frumos!

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Da, dna Adriana Dulamea de la Spitalul Clinic Fundeni.