ENTEROCOLITA SIMPTOME

Varsaturi

Postata de Andrada S cu o luna in urma.

Cât de frecvente ar trebui să fie vărsăturile sau diarea și ce temperatura sa aibă bolnavul ca să poți decide dacă este enterocolita sau doar o indigestie mai serioasa sau are nevoie neapărat de doctor
sau poți trata afecțiunea acasa?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele de enterocolita pot varia, dar cele mai frecvente includ diaree, crampe abdominale, greata si voma.

Daca varsaturile sau diareea sunt severe si persista mai mult de doua zile, exista posibilitatea ca este vorba despre enterocolita. De asemenea, daca temperatura corporala a persoanei este ridicata, peste 38 de grade Celsius, este nevoie de consult medical.

Trebuie sa aveti in vedere ca enterocolita poate fi foarte periculoasa, deoarece poate duce la deshidratare severa. Este foarte important sa va hidratati constant daca aveti enterocolita. Daca nu exista nicio imbunatatire dupa doua zile de la debutul simptomelor sau daca acestea se inrautatesc, este necesar sa mergeti la doctor.

In general, indigestia nu cauzeaza simptome atat de severe. Daca aveti motive sa credeti ca este doar o indigestie, totusi, evolutia bolii nu se amelioreaza, trebuie sa mergeti la doctor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/enterocolita-acuta-semnele-care-trebuie-sa-te-trimita-la-medic_17706
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-afectiuni-poate-ascunde-diareea-persistentai_17518