Crize de stomac cu vărsături galben-maroniu la fiecare 10zile insotite de dureri de cap?

Varsaturi

Postata de Lau Hamza cu 3 luni in urma.

Buna ziua,nu stiu ce sa mai fac unde sa mai merg,soția mea la fiecare 2 săptămâni sau 10 zile face crize de stomac cu varsaturi galben/maroniu,a facut toate analizele posibile,colonoscopie,gastroscopie,RMN abdominal,sânge.A fost operata si de fiere(laser),deci fiere numai are practic.Precizez că am fost cu soția peste tot,la toti doctorii posibili si in România si in Germania,toti spun ca nu are nimic,analizele sunt bune.Dar eu pur si simplu mam saturat sa tot vad la 10 zile cum suferă si nu pot sa o ajut.Am fost si la Dr.Neurolog,a primit ceva medicamente pentru migrene,dar tot degeaba.Tin să precizez că aceste crize sunt prezente de mai bine de 10 ani.Nu stiu daca este posibil să fie vreo legătură dar soția a facut acuma vreo 12 ani o dieta cu oțet de mere pentru slăbit,sper să ma puteți ajuta cu un sfat!Mulțumesc frumos pentru răbdare!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, pare ca sotia dumneavoastra sufera de episoade periodice de disconfort gastrointestinal, insotite de varsaturi si dureri de cap. Simptomele descrise pot indica o multitudine de afectiuni posibile, de la probleme gastrointestinale pana la afectiuni neurologice. Faptul ca aceste simptome persista atata timp, chiar si dupa interventii chirurgicale si medicamente, este cu siguranta motive de ingrijorare.

Desi investigatiile pe care le-a efectuat pana acum nu au relevat cauza acestor simptome, exista inca multe diagnostice posibile care ar putea explica simptomele sotiei dumneavoastra. Nu este neobisnuit ca pacientii sa mearga la mai multi medici inainte de a primi un diagnostic adecvat.

In privinta dietei cu otet de mere, in general, nu exista dovezi stiintifice solide care sa sugereze ca acesta poate provoca simptome similare pe termen lung. Totusi, otetul de mere are un nivel ridicat de aciditate, care ar putea irita mucoasa gastrica si a esofagului, dar nu ar avea de ce sa provoace varsaturi galben/maronii sau dureri de cap.

Consider ca ar trebui sa incercati sa consultati un medic internist, care se ocupa cu diagnosticarea si tratarea problemelor de sanatate complexe. Aceasta specialitate medicala are beneficiul de a vedea pacientul ca pe un "intreg" si de a nu se limita doar la un anumit sistem sau organ, cum ar fi stomacul sau creierul, el putand face trimitere la sub-specialitati daca este nevoie.

De asemenea, daca nu ati facut-o deja, poate ar fi util sa consultati un psihiatru sau un psiholog. Exista dovezi din ce in ce mai clare ca stresul si alti factori psihologici pot provoca simptome fizice

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/starea-de-voma-varsaturile_7611
sfatulmedicului.ro/Diverse/starile-de-greata-particularitati-medicale_7448

Lau Hamza

acum 3 luni

Am uitat sa precizez ca această criza durează intre 2 si 3 zile in care numai doarme si vomită,nu consumă nimic in aceste 2,3 zile.