Cat de grav este?ce analize as putea sa fac?

Varsaturi

Postata de Roxana Dariana cu 3 saptamani in urma.

Buna ziua. Sufar de anxietate sociala, iar uneori ma mai fortez sa vomit. In urma cu ceva saptamani, in urma fortarii pt vomitat, am vazut in saliva ceva firicele de sange. Am facut analizele de sange, sunt ok, am facut endoscopie superioara, este ok. Nu exista leziuni. Am facut ct la torace, nu este vreo problema pulmonara. Dar cand ma fortez sa vomit, se intampla acest lucru. de la ce se poate intampla?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Vomitatul indus repetat poate provoca sangerare ca urmare a deteriorarii esofagului sau a gatului, deoarece zona se irita.

Chiar daca rezultatele analizelor de sange si endoscopiei au iesit bine, aceasta este cel mai probabil cauza firicelerele de sange pe care le-ati observat. Este foarte important sa incercati sa evitati comportamentul de a va forta sa varsati, deoarece acesta poate cauza probleme de sanatate pe termen lung.

Oamenii cu anxietate sociala pot gasi utila terapia cognitiv-comportamentala, care ajuta persoanele sa identifice si sa schimbe modelele de gandire si comportament care duc la sentimente dureroase. Exista, de asemenea, medicamente care pot fi benefice. Discutati cu medicul dumneavoastra despre optiunile de tratament pentru anxietatea sociala.

Pentru a investiga mai departe problema, poate fi utila o consultatie cu un medic gastroenterolog. Acesta poate efectua teste suplimentare pentru a exclude alte posibile cauze ale sangerarii, cum ar fi o ulcerul peptic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie, https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/starea-de-voma-varsaturile_7611
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/ce-este-anxietatea-sociala-si-cum-poate-fi-depasitai_15022