zona zoster

Varicela si zona zoster

Postata de marystan1701 cu 8 ani in urma.

Buna ziua! Soacrei mele i-a aparut cam de o saptamana zona zoster. Cat timp nu trebuie sa intre in contact cu baietelul nostru de 2 ani? Ea locuieste in alta localitate si nu a mers la medic pt ca a mai avut episoade din astea si considera ca se poate trata singura. Trebuie sa pastram distanta si fata de persoanele care locuiesc cu ea (cumnata mea si socrul)? Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Herpesul zoster se poate transmite in perioada eruptiva a bolii, deci vorbim de inca 10 zile de izolare. Toti cei care intra in contact cu ea in aceast timp si nu au facut varicela , pot lua virusul. Va recomand cu tărie sa consulte un medic de boli infectioase in vederea tratamentului antiviral .