zona zoster

Varicela si zona zoster

Postata de maria03 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am si eu o intrebare,dupa c imi trece zona zoster pot face solar? sau se interzice expunerea o anumita perioada de timp dupa c mi-a trecut?astept raspuns,multumesc!

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Din câte cunosc expunerea la soare este contraindicată doar pe parcursul evoluţiei zonei zoster nu şi după vindecarea acestei afecţiuni.

maria03

acum 12 ani

Multumesc mult d tot

Andreea

acum 12 ani

In cazul afectiunilor cutanate Herpes, zona zoster, chiar si in cazul acneei solarul este interzis deoarece el va face ca eruptiile sa fie concomotente multiple si puroioase!! Am incercat-o pe pielea mea.
Chiar si in cazul in care nu ai pe moment probleme , o expunere prea mare la solar!!!! Adika datca te arzi!!! poate ajuta la re-aparitia acestor eruptt!! Fii ponderata sau foloseste dusurile solare

maria03

acum 12 ani

Pai eu am precizat ca dupa imi va trece aceasta afectiune, daca am voie dupa ,acum sunt in stadiul in care mi-au ramas niste pete rosii dar cred ca a trecut k nu mai se prezinta nici o simptoma,acum daca aceste pete trec peste cateva luni c sa fac sa astept atat?

Florin

acum 12 ani

buna ziua, sunt in a 13 zi de cand am luat varicela si mi-au ramas niste pete rostiatice pe frunte in special, intrebarea mea este daca acestea se vor trece sau va trebui sa apelez la un dermatolog ? petele au ramas dupa ce au cazut cojitele acelea . va multumesc