Zona Zoster

Varicela si zona zoster

Postata de vasile k cu 13 ani in urma.

Am avut zona zoster oftalmic in forma severa deasupra ochi stanga. Acuma mai am furnicurile. Ce sa mai fac?

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
nu prea inteleg din pacate, ce anume mai aveti???

va urez o seara buna

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Zona zoster este o boala infectioasa a celulelor nervoase cu manifestare cutanata. Dupa vindecarea leziunilor cutanate pot persista un timp variabil senzatii neplacute cum ar fi durere, intepaturi, furnicaturi, etc. Acestea dureaza pina la recuperarea completa a terminatiilor nervoase afectate. Imbunatatirea calitatii si scurtarea timpului recuperarii se face incepind precoce tratamentul, asociind la tratament, complexe vitaminice din grupul B si carbamazepina 1 cp pe zi.
075dermato

vasile k

acum 13 ani

Buna ziua d-le Doctor,
Sechelile ma chinuiesc mult mai ales furnicaturi si intepaturi. Folosesc Miligamma si cand termin voi folosi Gabaran (gabapetine 400 mg), Mai aplic pa cap crema metilprednisolon aceponat(Advantan), cand ma scarpin, folosesc alcol mentolat. Am facut si Bioptron. Tot in zadar....ce n-am folosit inca este carbamazepina. De ce trebuie sa folosesc carbamazepina? Mai trebuie sa iau si complexe B? care ma sfatuiti?
Multumesc
ak

lori

acum 12 ani

Tatal meu a avut in copilarie asa ceva...acum la 55 de ani a revenit boala. Am renuntat la tot felul de pastile si am incercat ozonoterapia. este ca nou acum. A mai folosit sio crema cu ozonide. Noi aici am fost si recomandam cu mare drag. www.puremed.ro
Bafta!

vasile k

acum 12 ani

Salut IORI
Pot sa vorbesc cu tatal tau? Avem cam aceas varsta. Multumesc pt informatiile.
ak
(0742577125)