zona zoster

Varicela si zona zoster Herpes zoster otita externa Preventia zonei zoster

Postata de nico329 cu 14 ani in urma.

de cite ori se poate face zona zoster?
daca am facut-o o data ,mai pot s-o fac sau nu?
poate sa-mi apara si pe picior,pe pulpa piciorului, sub genunchi?

Raspunsuri (2)

de pe net

acum 14 ani

Zona Zoster, numita si Herpes Zoster este o infectie virala produsa de virusul varicelo- zosterian, manifestata prin eruptii cutanate dispuse pe traiectul unui nerv senzitiv. Zona Zoster este produsa de reactivarea virusului varicelei, care o data patruns in organism (atunci cand produce varsatul de vant sau varicela), ramane inactiv la nivelul ganglionilor nervosi si se poate reactiva atunci cand imunitatea organismului scade, in stari de oboseala, carente vitaminice, stres, cand organismul a suferit infectii cu alte virusuri sau boli care reduc capacitatea de aparare a organismului (HIV, neoplasme, boli renale, hepatice, digestive, boli neuro-psihice cu stari depresive)

Zona zoster se manifesta
►pe traiectul unui nerv intercostal, prin dureri la nivelul taracelui
►nervii cervicali, eruptie dispusa pe ceafa, gat si zona capului
►ramura oftalmica a trigemenului dispusa la nivelul zonei oftalmice
►ganglionul geniculat, atingand pavilionul urechii si conductul auditiv extern
►nervul buco-faringian, cuprinzand bolta palatina, fata interna a obnrajilor si peretele posterior al faringelui
►Zona Zoster generalizata, se aseamana cu eruptia varicelei dar la nivelul deramatomului afectat eruptia este mai pronuntata

Semne si simptome clinice: boala debuteaza prin febra, senzatie de arsura in zona emergenta a nervului care precede declansarea eruptiei veziculoase; eruptia este unilaterala si este dispusa strict pe traiectul unui nerv, veziculele mai intai translucide, se tulbura, dupa care se sparg si formeaza cruste care se cicatrizeaza in 15-20 de zile, uneori senzatia dureroasa persista mult dupa vindecarea teritoriului afectat

ionica

acum 14 ani

Daca ti se pare ca ai zona zoster pe picior poti folosi Acyclovir. De obicei aceasta eruptie apare datorita imunitatii scazute.