zona zoster

Varicela si zona zoster

Postata de maria463 cu 14 ani in urma.

Cum se face toaletarea portiunii de piele afectata de zona zoster.Este interzisa spalarea cu apa ?

Raspunsuri (9)

raluca

acum 14 ani

Este bine ca in acea zona sa te speli cu ceai de musetel, iti va face bine. Sanatate

maria463

acum 14 ani

Multumesc mult Clara,Sanatate multa si tie

mihaela

acum 14 ani

buna ziua, am o intrebare , in cazul acestei boli se recomanda consumarea de vitamina A, B1, B6 si alte vitamine?
cand zic vitamina ma refer strict la medicamente nu la vitaminele luate din legume si fructe.
va multumesc mult.

lucia

acum 14 ani

da,se pot lua suplimente de vitamine deoarece intaresc sistemul imunitar ,care v-a lupta mai usor contra bolii.

Angela

acum 14 ani

In cazul zonei zoster,toaleta se face cu blandete cu ajutorul unei comprese strile imibata cu rivanol sau ceai de musetel.(se tamponeaza locul,usor pentru a nu sparge veziculele.

camelia

acum 14 ani

buna ziua am si eu o intrebare ceaiul de nusetel cun se aplica pe zona zoster.ce fel de unguente asi nai putea folosi multunesc mult

maria

acum 14 ani

buna ziua e pentru prima data cand m-am infectatcu zona zoster .ce fel de reghim se tine

gabriela

acum 14 ani

mama mea are 71 ani si a facut zona zoster
pot copiii care vin in contact cu ea sa faca varicela sau chiar zona zoster?
unul din copii a avut varicela la 5 ani iar celalalt afost vaccinat si nu avut varicela .

maria

acum 14 ani

Este contagioasa doar daca se intra in contact direct cu veziculele cu lichid (sparte).E putin probabil dar e bine sa fie cat mai izolata persoana.Oricum la ce disconfort da boala nu cred ca are chef de prea multa companie.