Zona zoster la gravide

Varicela si zona zoster

Postata de Eugenstan cu 11 ani in urma.

Buna ziua, am si eu o intrebare, cum poate sotia mea sa scape de usturimile cauzate de zona zoster? Precizez ca este insarcinata in sapt 32, dr dermatolog a prescris aciclovir si baneocin ( acesta conform prospectului nu este indicat la gravide sau in perioada de alaptare si evident ca nu l-am folosit), acum majoritatea veziculelor au o culoare inchisa spre gri si ustura foarte tare. Va Multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Poate utiliza local Cicalfate crema (firma Avene-din farmacie) ptr. a regenera pielea si a evita suprainfectia ulceratiilor; ptr. calmarea usturimilor ar putea lua paracetamol, cu moderatie ( puteti intreba si medicul ginecolog).

Lucia.B

acum 11 ani

Zona zoster este o boala are se face pe fond nervos si emotional. Lipsa mineralelor si a vitaminelor din corp faciliteaza aceasta boala. Ar fi benefic pentru ea sa isi faca sucuri naturale cu pulpa din morcov+telina+mar si eventual sa se dea cu unt de shea si foarte multa intelegere din partea dv si sustinere si sa evite stes-ul. Pentru alte informatii ma puteti contacta prin e-mail. Sper sa va ajute.