Zona zoster atipica in sarcina de 37 saptamani?

Varicela si zona zoster

Postata de Utilizator11532173735 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,

Acum 6 zile mi-a aparut o roseata cat un banut pe brat in partea superioara care initial dadea senzatia de mancarime usoara. Am crezut ca e o muscatura de paianjen sau insecta, insa dupa aproximativ 3-4 zile, s-au format 7 bubite cu lichid si parca aveau ceva in mijloc, ca o intepatura: 3 pe o linie si 4 pe o alta linie dedesubt. Mentionez ca nu ma doare, nu ma ustura, nu mi-a creat niciun fel de discomfort inafara de cel estetic. 2 zile am pus am pus putin Baneocin unguent si apoi doar tamponare cu apa combinata cu otet de mere. Sunt in a 6-a zi si incep sa treaca. Sunt in saptamana 37 de sarcina, si daca se confirma ca e zona zoster ar trebui sa-mi fie frica pentru fat? Va rog sa ma sfatuiti daca se poate. Nu sunt in Ro si aici nu am medicul meu obstetrician sa ma pot consulta cu el intrucat aici se naste cu moasa.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/zona-zoster