varsat de vant?

Varicela si zona zoster

Postata de alina1037 cu 15 ani in urma.

am 19 ani si de 2 zile am multe punctulete rosii pe piept pe burta si spate si pielea ingrosata,este varsat de vant???daca da ce fac???multumesc

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Eruptia consta in aparitia unor pete rosii cu diametrul de 2 -4 mm, incepe de la nivelul toracelui apoi se manifesta pe intreg corpul, inclusiv scalpul si axilele. Ultimele afectate sunt mucoasele si fata. Eruptia mucoasa este discreta si cuprinde palatul (cerul gurii), fiind insotita de dificultati de deglutitie, tuse si uneori disurie (dificultati in urinare).
Unele metode terapeutice efectuate la domiciliu pot impiedica scarpinatul din eruptia variceloasa, ca de exemplu faina de ovaz aplicata pe piele, compresele reci, calmante si administrarea de antihistaminice (antialergice) oral. Dar cel mai indicat este sa mergi la un doctor specialist sa-ti dea reteta.