Varsat de vant

Varicela si zona zoster

Postata de m.cimpoeru cu 14 ani in urma.

Buna
astazi am aflat ca prietena fetitei mele de 2 ani are varsat de vant
cu siguranta maxima ca si copilul meu o sa faca aceasta boala
poate ma ajuta cineva cu cateva informatii: cum as putea preveni aceasta chestie ,pot sai fac vaccinul ipotriva bolii sau macar sa-mi dea cineva niste sfaturi vizavi de ce trebuie sa folosesc ca sa-i micsorez mancarimele
Multumesc!

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Cu vaccin cred ca este prea tarziu, posibil sa fie deja in perioada de incubatie, si din cate stiu daca are deja varsat nu se mai poate face vaccin.Vaccinul impotriva varicelei se administreaza injectabil dupa varsta de 1 an.
Si copii care au fost vaccinati vor face varicela dar intr-o forma mai usoara, oricum la copii mici febra este mai mica(la cei mai mari nu depaseste 39,4) si eruptiile mai usoare.
Perioada de incubatie este de 7-21 de zile, este posibil sa apara primele semne in 2 sapt de la contactul cu persoana infectata.
Numai bine

miriam

acum 13 ani

copilul meu are varsat de vant poate sa iese afara?

andrei

acum 10 ani

in clipa asta am varsat de vant si stiu ca nu e bine sa iesi afara deoarece eruptia de pe corp se va ascunde si se vor aseza pe ficat
si e mai grav deoarece ficatul se poate imbolnavi