varsat de vant la 5ani si 5luni

Varicela si zona zoster

Postata de magda79 cu 14 ani in urma.

buna ! daca a fost cineva cu copil in situatia mea la-si ruga sa-mi dea cateva sfaturi,despre ce sa manince,cu ce ai dau pe ia .orice sfat e bine venit ,eu de exemplu am aflat ca nu are voie paine si dulciuri,dar lapte? ce-i place ei.

Raspunsuri (4)

raluca

acum 14 ani

Trebuie sa lasi fetita imbracata cat mai lejer, nu infofolita, pentru ca acest lucru poate duce la cresterea temperaturii corporale si accentuarea mancarimii date de bubitele aparute pe piele.

Incearca sa-i dai sa bea cat mai multe lichide, pentru a fi hidratata. Da-i sa manance supe de legume si de pui, ceaiuri si sucuri naturale, preparate in casa din fructe proaspete.

Apa folosita la baie ori la dus trebuie sa fie calduta sau la temperatura camerei, nu fierbinte, pentru ca astfel scade febra si se calmeaza mancarimea.

In apa de baie se poate adauga bicarbonat de sodiu alimentar, tot pentru calmarea mancarimii. Doza recomandata este de circa o lingurita rasa la 2-3 litri de apa.

Daca fetita se plange ca are mancarimi, aplica pe bubite lotiune cu calamina, care contine oxid de zinc si e un bun calmant. Nu are efecte secundare, cel mult usuca temporar pielea. Sub nici o forma nu o lasa sa se scarpine, pentru ca va ramane cu cicatrici inestetice!

In apa de baie mai poti adauga si musetel in combinatie cu bicarbonatul de sodiu.

Multa sanatate!

viorica

acum 14 ani

ajutati-ma! fetita mea de un anisor si trei luni are varicela deja a treia luna!!!!!!!! medicul mi-a prescris tratament cu verde de briliant.

Tatiana

acum 11 ani

cand ai varicela trebuie sa nu mananci prajit.In primul rand sa nu te speli,sa bei compot,sucuri fara accid,sa mananci supe ,piure,oua fierte sa nu mananci dulciuri

TANTA

acum 10 ani

AM DESCOPERIT NISTE PETE ROSII PE FETITA MEA CARE IN URMA CU 2 SAPT A LUAT CONTACT CU O FETITA CARE PRECIZA CA IA TRECUT VARICELA FETITA MEA ARE 3 ANI SI 7 LUNI SE POATE/? ASA MICA ?CE CREMA TREBUIE SAI PREPAR ?