varricela

Varicela si zona zoster

Postata de mdmandor cu 9 ani in urma.

am varicela de doua zile am 20 de ani , ce se poate intampla daca am iesit din casa lucrez partime undeva si nu pot lipsi , are ceva daca fumez? si ca iau anticonceptionale?

Raspunsuri (1)

Sigada

acum 9 ani

Sunteti contagioasa si prezentati un risc pentru cei din jur, asta inseamna atat adulti, cat si copii, si mai ales gravide, iar varicela in sarcina este o problema medicala foarte grava care de cele mai multe ori duce fie la avort spontan fie la malformatii congenitale.
Este absolut necesar sa ramaneti izolata la domiciliu pana cand au cazut toate crustele, asta inseamna intre 10 zi 21 de zile.