Varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de Mirel Raileanu cu un an in urma.

Buna ziua , daca am avut varicela in copilarie si am intrat in contact cu o persoana care trece prin boala eu o pot transmite mai departe ? Eu nu prezint simptome deocamdata .

Raspunsuri (2)

acum un an

Buna ziua,

Daca ati avut varicela in trecut si ati fost recent expus la o persoana care trece prin boala, este putin probabil sa transmiteti virusul altcuiva intrucat sistemul imunitar al organismului dumneavoastra a dezvoltat anticorpi pentru virusul varicela-zoster, ceea ce va protejeaza impotriva unei noi infectii cu acelasi virus.

Totusi, virusul varicela-zoster poate fi reactivat sub forma de herpes zoster (zona zoster). Prin urmare, este important sa evitati contactul cu persoanele cu sistem imunitar slabit sau care nu au avut varicela in trecut.

Daca apar simptome, va recomandam sa va adresati unui medic infectionist: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/zona-zoster-evolutie-si-tratament_17254
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/este-zona-zoster-contagioasai-care-sunt-complicatiile-acestei-afectiunii_15158

Mirel Raileanu

acum un an

Multumesc mult pentru raspuns.