Varicela?

Varicela si zona zoster

Postata de Gabriela cu 2 ani in urma.

Buna ziua! Băiatul meu de 6 ani a făcut varicela acum două săptămâni, deja are cruste bubitele. De azi i.au apărut și surioarei lui de 10 luni, bubite. Intrebarea mea este: el mai poate lua virusul si sa il transimita mai departe? Stiu ca el nu mai face boala dar luând virusul de la sora sa il poate transimte, de ex la grădiniță?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-varsat-de-vant-infectie-contagioasa_649