varicela

Varicela si zona zoster

Postata de miky 13 cu 10 ani in urma.

buna ziua. de 6 zile am varicela iar acum 2 zile m-am trezit intr-o dimineata cu ochiul drept rosu si ma doare putin! ce credeti ca ar putea fi?din ce cauza mi s-a inrosit ochiul? va multumesc!

Raspunsuri (3)

Magda

acum 10 ani

Din data de 17.1.2014 m-am trezit si eu cu pleopa de jos a ochiului drept umflata, intii a fost 1,5 cm plina cu apa, apoi s-a inrosit pe 2 cm, s-a umflat tot mai mult si s-a extins si la pleoapa superioara.
Mincarime, intepaturi si dureri difuze pina in ureche, git si arcada ochiului drept.
Au aparut si mici besici, ca la herpesul de buze.
Am consultat medicul oftalmolog, ochiul nu este atacat.
Am consultat medicul de piele, se poate sa fie herpes Zona Zoster, mi-a prescris tratament antiviral cu tablete Valaciclovir.
Umflatura s-a redus dar nu in totalitate. Mincarimea si intepaturile au disparut.
Sanatate !

miky 13

acum 10 ani

va multumesc! eu sunt si insarcinata in 26 saptamani si de aceea sunt asa de ingrijorata!!! m-am spalat cu ceai de musetel si vad ca roseata incepe sa se retraga!!!! o zi buna va doresc!!!

miky 13

acum 10 ani

buna ziua azi de dimineata m-am trezit cu o umflatura mica la baza genelor superioare...nu este rosie doar ma derajeaza putin cand clipesc.credeti k ar putea fi orjelet(ulcior)??stie cineva cum se trateaza....am citit pe net ca este buna kanamicina....va multumesc!!!