varicela

Varicela si zona zoster

Postata de flory-stefania cu 11 ani in urma.

buna ziua,sotul meu in virsta de 33 ani a facut varicela,a luat de la fiica noastra,el este sofer iar patronul nu-i da medical ptr ca asa se poarta in frumoasa noastra tara:(,poate pati ceva???doar sta in masina,nu i-a contact cu nimeni,va rog astept rspuns

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In aceasta perioada imunitatea este mai scazuta si exista riscul de infectii; de asemenea, riscul complicatiilor la adulti este mai ridicat fata de cel al copiilor motiv pentru care este recomandat sa fie atent la orice simptom nou aparut ( dureri de cap, ameteli,etc) care se agraveaza si sa se prezinte intr- o clinica de boli infectioase.