VARICELA

Varicela si zona zoster

Postata de Ruxxandra cu 11 ani in urma.

Am avut varicela...si in timpul bolii s-au facut cruste ..si eu le-am rupt ...ce pot sa fac ca sa nu arat urat din cauza asta ? Am nevoie urgenta de un sfat .. Ce pot sa fac ca sa dispara cojile noi care s-au format in maxim 2 saptamani ? Va rog,ajutati-ma!!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Recomandarea este sa nu se indeparteze in mod fortat crustele formate deoarece vor ramane cicatrici. Lasati crustele sa "cada"in mod fiziologic, fara tratamente ajutatoare.

Ioana

acum 10 ani

Buna ziua domnule doctor si eu am varicela si miam mai rupt din bubite prin scarpinare ce pot sa fac pentru a nu imi ramane cicatruci va rog sa imi dati un sfat am 17 ani totusi sa raman cu cicatrici ar fi cel mai urat lucru din viata mea.