varicela

Varicela si zona zoster

Postata de mimik cu 12 ani in urma.

Buna ziua, acum 7 zile mi-au aparut 2 bubite pe frunte, crezand ca sunt cosuri le-am spart, a doua zi au aparut si mai multe, m-am prezentat la medic, iar diagnosticul: varicela, mentionez ca am 25 de ani si lucrez in invatamant, intrebarile mele sunt
1. o sa imi ramana semn le cele doua bubite pe care le-am spart?mentionez ca dupa ce am aflat ce e, am dat cu mixtura mentolata si nu m-am mai atins de ele..
2. e a 7 a zi si abia abia incep sa se usuce, e oribil, in cat timp vor cadea???multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

vindecarea leziunilor poate dura pana la 3 saptamani.
este indicat sa se utilizeze alcool mentolat pentru aplicatii locale, nu crema sau unguente.