varicela

Varicela si zona zoster

Postata de mihaela60121657 cu 12 ani in urma.

Fetita mea de 2 ani si 9 luni are varicela. Doresc sa stiu daca am voie macar din casa pana la masina, daca pot s-o scot din casa, fiindca trebuie s-o duc la soacra-mea, sa pot merge eu la servici. Am auzit ca nu e voie absolut deloc afara, dar nici macar atat, o distanta atat de scurta? mai ales ca in zilele astea a fost si este inca, foarte cald afara. Mama mea mi-a spus ca daca o scot, poate face complicatii, incat poate sa si moara. Va rog, ajutati-ma cu un sfat.

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in varicela tratamentul simptomatic include antiemetice (acetaminofe; nu aspirina-exista riscul unui sindrom reye), antihistaminice , aplicatii locale cu alcool mentolat; nu se vor aplica creme, talc, antipruriginoase, topice cu antibiotice; pentru a evita o suprainfectie bacteriana, pielea trebuie spalata frecvent cu apa si sapun, se insista pe igiena mainilor, iar unghiile sunt taiate scurt.
fiind o boala infecto-contagioasa izolarea se face la domiciliu timp de cel putin 6 zile de la aparitia eruptiei.

Pena

acum 12 ani

Este absurd sa ti se spuna ca nu ai voie sa o duci pana la masina. Nu ai voie s-o plimbi pe strada, sa o duci in colectivitati unde ar putea transmite boala altor copii, femei gravide..., nu ai voie sa o tii in frig pt a nu face complicatii. Dar poti s-o imbraci corespunzator, daca suporta hainute peste bubitele de varicela si sa o duci la mama. Ai foarte mare grija sa nu-si rupa bubitele de e fata, pt ca raman urme definitive. Sanatate.

mihaela60121657

acum 12 ani

multumesc pentru raspunsuri. totusi, pentru siguranta ei, mi-am luat eu concediu medical de la servici. macar 7 zile sa stea doar in casa.

elena

acum 12 ani

Foarte bine ati procedat.Aveti grija ca in camera copilului sa fie umidificator sau un vas cu apa pe calorifer.sanatate!

mihaela60121657

acum 12 ani

pot sa-i fac baie? precizez ca are putine bubite, doar in jurul gatului si doua pe fatza. altele n-au iesit si nu se scarpina deloc, fara ca eu s-o fac cu ceva, desi am chestia aia mentolata. totusi, trebuie sa-i fac baie, am voie?

pena

acum 12 ani

Nu ai voie sa o bagi in cada, dar poti sa o speli partial prin locurile pe unde nu are bubite. Cu un burete inp***at in apa.Ai grija sa nu dai peste bubite apa murdara, se pot infecta. Pe acolo poti sa o dai cu pasta de apa doar.