varicela

Varicela si zona zoster

Postata de Carmen Adriana91926 cu 12 ani in urma.

daca fetita mea , in virsta de 5 ani si 11 luni a facut varicela si i-au aparut la pasarica bubite, cu ce pot sa o dau in zona genitala.

Raspunsuri (3)

Pena

acum 12 ani

Cu unguent Aciclovir, cred. Vezi prospectul de la Aciclovir unguent. Cu pasta de apa in rest. Ai grija sa nu rupa bubitele de pe fata pt ca raman gropi care nu se vindca niciodata. Sanatate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in varicela tratamentul cu antivirale (ca aciclovir) este indicat pentru copii peste 12 ani!!!.
nu se indica administrarea aspirinei.
se pot utiliza aplicatii locale cu alcool mentolat 1%. nu se vor utiliza talc, creme, antipruriginoase, unguente pe baza de antibiotice.

mihaela a

acum 11 ani

Copilul meu ,in varsta de 13 ani, are varicela. Dupa parerea mea,are mult prea multe leziuni (bubite) pe tot corpul. Marimea variaza. Mi-e frica de o complicatie.Au aparut de 4 zile.Mentionez ca am fost la medic in prima zi. Ce as putea sa fac?