varicela

Varicela si zona zoster

Postata de g@bita cu 12 ani in urma.

buna ziua va rog mult ajutatima nu stiu ce sa mai fac sotul meu are varicela de doua zile si am auzit ca au fost cazuri in care au murit va rog mult daca stiti ceva sunt disperata

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Varicela la adulti poate fi mai urata decat la copii. Dar nu se moare neaparat. Pot exista complicatii, dar nu in toate cazurile. Trebuie combatuta febra, atentie la bube sa nu le rupa. Cojile trebuie lasate sa se usuce si sa cada singure, daca se scarpina si le rupe, rama urme urate, cratere care nu trec. Scrie pe Google ''''varicela'''' sau ''''varicela la adulti'''' si gasesti informatii. Nu moare, nu te speria. Daca e o forma grava, se poate interna sa fie sub supraveghere medicala.Sanatate.

g@bita

acum 12 ani

multumesc foarte mult pentru raspuns pena am cautat google si am aflat mai multe informati