varicela

Varicela si zona zoster

Postata de vikilenus cu 12 ani in urma.

la 57 de ani mai poti lua virusul varicelei daca nu ai avut?

Raspunsuri (2)

Monica

acum 12 ani

Da si poti face o forma foarte grava. Poti face zona zoster, boala care este determinata de acelasi virus.

Medic Epuran

acum 12 ani

Mai mult de 90% din oamenii din întreaga lume ajung sa facă varicelă la un moment dat în viată (indiferent de vârstă), mai ales dacă aceştia nu sunt vaccinaţi împotriva varicelei şi dacă nu au avut boala în copilărie şi intră în contact cu persoane bolnave (cel mai frecvent transmiterea bolii se realizeaza pe cale respiratorie, prin intermediul mucoaselor bucale şi nazale). De obicei varicela apare mai frecvent la copii. Cu toate acestea în unele ţări (spre exemplu în ţările tropicale) varicela este întâlnita mai frecvent la adulţi.