varicela

Varicela si zona zoster

Postata de izu cu 13 ani in urma.

Am facut varicela la varsta de 38 ani. Eruptiile au aparut acum 12 zile, azi mai am cateva bubite acoperite de cruste, unele rosii care ma mananca foarte tare. Intrebarea mea este daca pot iesi si ma pot duce la servici asa sau trebuie sa mai stau in casa?
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Trebuie sa stati cel putin 2 saptamani in carantina. In principiu nu mai sunteti contagioasa insa imunitatea dumneavoastra este foarte scazuta dupa varicela si puteti lua orice virus, orice boala. Este deci spre binele dumneavoastra sa mai ramaneti cateva zile in carantina.

petru

acum 13 ani

am 38 de ani si am facut varicela am luat de la fetita mea de 11 ani am 3 zile de eruptii si multe am in cap pe corp sant mai putine si daca trebuie sa stau 14 zile e nasol dar asta e . sanatate