Varicela...

Varicela si zona zoster

Postata de bianca.v cu 14 ani in urma.

Am varicela de sambata seara adica din data de 13/02/2010 iar in 16 dau proba orala la limba romana . Voi putea iesi din casa? Va multumesc

Raspunsuri (4)

Elena B

acum 14 ani

Nu cred ca poti iesi din casa. Pe de o parte este o boala contagioasa si se poate transmite usor celor care nu au avut-o, iar pe de alta parte daca iesi la aer pot aparea complicatii urate ale bolii. Este o boala care necesita izolare cel putin 2 saptamani, chiar si vara, daca apare.Intereseaza-te cand se mai dau probele orale la Bac. Cred ca mai este o sesiune pt cazuri deosebite. Sanatate si succes!!!

bianca.v

acum 14 ani

:( va multumesc

urcan sorin

acum 14 ani

am un baietel de 2 ani jumate acum 6zile a facut febra peste 38 grade pe tinpul noptii gitul rosu tuse ,si ii curge nasul iam administrat tratament de raceala( ostamog,ibazin)4 zile dupa aceea au aparut bubite pe burtica ( 6 bubite tip cosulete)tusea continua la fel si nasul as dori sami spuneti daca este eruptie de varicela mentionez ca se scarpina pe tot corpul si pe cap

oana

acum 14 ani

sigur este varicela.si fetita mea de 3 ani si jumatate a avut aceleasi simptome acum doua saptamani.a avut temperatura de 39.5. i-am administrat bineinteles antibiotic pentru raceala iar saptamana trecuta i-au aparut bubitele(nu multe).am fost la medic si mi-a confirmat ca este varicela.acum este pe trecute,sau format crustele si o pot scoate din casa.multa sanatate.